František Zítek studoval na gymnáziu v Chotěboři a na lyceu v Dijonu ve Francii, po návratu do vlasti na filozofické a na přírodovědecké fakultě University Karlovy v Praze. Stipendium ministerstva školství mu ještě umožnilo jednoroční studijní pobyt na univerzitě ve Vratislavi u profesorů Steinhause a Marczewského. Po studiu pracoval František Zítek v Matematickém ústavu ČSAV.
Z jeho vědeckých prací připomeňme sérii prací z let 1958-60 o náhodných funkcích intervalu, stochastickém zobecnění Burkillova integrálu a stochastických diferenciálních rovnicích. Aparát Burkillova integrálu použil rovněž při studiu vlastností procesu příchodů zákazníků do systému hromadné obsluhy. Knihou Ztracený čas přispěl k rozšíření praktických aplikací teorie hromadné obsluhy. Ve druhé polovině 60. let napsal řadu prací, které pojednávaly o slabé konvergenci pravděpodobnostních měr. Byl rovněž autorem prací z matematické statistiky, jazykovědy a teorie grafů.
František Zítek se významným způsobem podílel na organizaci matematické olympiády. Od roku 1966 byl členem ÚV MO, po mnoho let vedl čs. delegaci na mezinárodních matematických olympiádách. Podílel se na přípravě mnoha ročenek MO a do edice Škola mladých matematiků přispěl svazkem Vytvořující funkce.
Literatura:
1. Boček, L., Lešanovský, A.: Čest památce Františka Zítka. Pokroky matematiky, fyziky a astronomie. 35 (1990), str. 40-41.
Autor: Pavel
Šišma