Karl Mayr


Narozen: 2. října 1884 v Bolzánu
Zemřel: 2. července 1940 ve Štýrském Hradci



Karl Mayr studoval na gymnáziu v rodném Bolzánu, ale maturoval v roce 1905 na gymnáziu v Trentu. Poté absolvoval jednoroční dobrovolnou vojenskou službu a na podzim roku 1906 odešel do Vídně, kde se zapsal na univerzitu. Ve školním roce 1907/08 studoval na univerzitě v Göttingen. Po návratu do Vídně získal 18. listopadu 1910 na tamní univerzitě doktorát, když obhájil práci Über Relativdifferenten und Diskriminanten von Relativkörpern.

Ve školním roce 1911/12 navštěvoval Mayr opět přednášky na univerzitě v Göttingen. Od října 1912 do konce roku 1913 působil jako asistent matematiky na německé technice v Brně. Od 1. ledna 1914 se stal asistentem Hermanna Rotheho na vídeňské technice. Po vypuknutí války byl Mayr povolán na frontu, kde byl dvakrát zraněn. V červnu 1917 padl do válečného zajetí, ve kterém měl možnost vyučovat v jednoročním kurzu diferenciální a integrální počet a diferenciální rovnice. Během této doby se zabýval studiem teorie pravděpodobnosti.

Po skončení války se v říjnu 1919 stal Mayr opět asistentem na vídeňské technice. Když na vídeňské technice došlo v roce 1920 k oddělení stolice pro teorii pravděpodobnosti od stolice matematiky II, byl Mayr pověřen jejím vedením a konal přednášky z teorie pravděpodobnosti a matematické statistiky. Na počátku roku 1921 předložil Mayr na technice habilitační spis Wahrscheinlichkeitsfunktionen und deren Anwendungen. 31. května 1921 byl jmenován soukromým docentem.

26. července 1923 byl Mayr jmenován mimořádným profesorem na brněnské technice. Již v říjnu následujícího roku přijal jmenování mimořádným profesorem na technice v Grazu. O tři roky později byl 11. června 1927 jmenován profesorem řádným. Na technice v Grazu působil Mayr až do své smrti.

Co se týče odborné vědecké práce, musíme konstatovat, že Mayr publikoval jen velmi málo. Současníci tuto skutečnost omlouvali tím, že období války pro něj bylo velmi obtížné. O zaměření jeho práce svědčí seznam témat přednášek, které by mohl konat v případě svého úspěšného habilitačního řízení: grafické metody, přibližné matematické metody a teorie pravděpodobnosti.

Seznam prací Karl Mayra: ve formátu html, ve formátu bib

Literatura: Šišma, P.: Matematika na německé technice v Brně. Praha 2002.

Autor:  Pavel Šišma